Social Media w służbie modzie
- Anna Ortman
- 25 lip 2015
- 4 minut(y) czytania

Polska branża modowa, jedna z najszybciej rozwijających się branż w świecie social media, już na stałe rozgościła się na portalach społecznościowych, a jej akcje marketingowe należą do jednych z ciekawszych w sposobie dotarcia do klienta.W przeciwieństwie do form tradycyjnych, takich jak magazyny, katalogi, a nawet pokazy mody, portale społecznościowe pozwalają firmom na bezpośredni kontakt z odbiorcą, umożliwiając wyrażenie swoich sugestii odnośnie samej marki, oferowanych przez nią produktów, a także kierunku, w którym firma powinna podążać, aby pełniej i lepiej zaspokoić potrzeby swoich nabywców. To swoisty dialog, który pozwala zrozumieć co im się podoba, a co nie, a tym samym zwiększyć sprzedaż wraz ze swoją pozycją na rynku.
Możliwości promocji jest wiele. Największe marki można odnaleźć na prawie każdym kanale. Facebook, Twitter, Instagram i Pinterest to już praktycznie standardowy pakiet pomocny w wypromowaniu swojej marki.
Jak robią to modowi pionierzy
Najbardziej znane ekskluzywne marki takie jak np. Victoria’s Secret (25,8 mln fanów), Louis Vuitton (17,8 mln fanów), Gucci (14,7 mln fanów) czy Chanel (14,4 mln fanów) pomimo wypracowanej już pozycji na rynku nie tylko dostarczają swoim fanom wysokiej jakości unikatowych treści, ekskluzywnych zdjęć, czy postów o charakterze produktowym, ale często sięgają po niekonwencjonalne metody promocji. Przykładem tego może być bardzo kreatywna kampania Marc’a Jacobsa, który na swoim twitterowym profilu zamieścił informacje o konkursie, w którym nagrodą główną było zostanie twarzą kampanii jego kolekcji. Tweet spowodował tysiące wejść i zainspirował do działania jeszcze więcej fanów, którzy żyli nadzieją, że to właśnie ich twarz zostanie twarzą kampanii. Do konkursu zgłoszono 15 tys. ujęć.

Innym pomysłem kampanii było stworzenie tymczasowej perfumerii podczas New York Fashion Week, w którym jedyną akceptowaną metodą płatności były hashtagi zawierające nazwę promowanych perfum Daisy, umieszczone przy swoich postach na Twitterze, Instagramie i Facebooku. Kampania nie tylko przyniosła korzyści jako promocja produktu i marki, ale przede wszystkim zaangażowała klientów i doceniła ich lojalność wobec marki.
Osiągalni, popularni
Marki najpopularniejsze, dostępne dla większości z nas to m.in. Converse posiadający największą ilość fanów z całej branży modowej (37,4 mln), Zara (22,9 mln fanów), H&M (22,8 mln), czy Levi’s (21,5 mln fanów). Profile walczą o większą ilość fanów, większą interakcje i oczywiście większą sprzedaż ciekawymi kampaniami reklamowymi, które czasem okazują się też świetnym marketingiem wirusowym. Przykładem tego jest np. Levi’s, który zachęca swoich klientów do recyklingu zakupionej i zużytej już odzieży. Pokazuje na swojej stronie jak krok po kroku zrobić ciekawe t-shirty, przerobić spodnie i zrobić z sukienki spódnicę. Poprzez przeprowadzenie kampanii z zastosowaniem ciekawych rozwiązań DIY, zamieszczane materiały są bardzo często udostępniane dalej i takim oto sposobem nie ma konieczności wydania wielkiego budżetu na akcje, która sama się promuje.

Najważniejsze polskie imprezy modowe, czyli polski tydzień mody, też potrzebuje swojej dodatkowej promocji. Świetnym sposobem ściągnięcia do siebie fanów zainteresowanych rynkiem mody jest inicjatywa Fashion Philosophy Fashion Week Poland pozwalająca za pomocą livestreamu na facebooku oglądać pokazy. Dodatkowo do akcji dołączono aplikacje mobilne z planem pokazów i materiałami photo-video oraz aplikacje na facebooku m.in. z poprzedniej edycji przy współpracy z magazynem Elle – Stwórz z Fashion Philosophy Fashion Week Poland swoją okładkę ELLE oraz relację z pokazów na blogu Fashion Week wraz z eventami offline. Powyższa całość stworzyła obraz zintegrowanej kampanii, która zyskała w sumie 24 tys. nowych fanów.

Innym przykładem wykorzystania promocyjnych działań video w formie offline i live jest najbardziej znany w Polsce magazyn modowy K MAG, który dzięki livestreamowi z trzecich urodzin magazynu umożliwił internautom możliwość uczestniczenia w pokazie Krzysztofa Stróżyny oraz części imprezy, a także złożenie życzeń live za pomocą aplikacji, a przy tym wzięcia udziału w konkursie.
Wschodzące gwiazdy
Kiedy wszyscy mają wszystko i większe firmy mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie większego budżetu na działania promocyjne, jak przebić się przez konkurencję stawiając dopiero pierwsze kroki w branży modowej lub będąc jeszcze nienajwiększym profilem? Rozwiązaniem są kreatywne, ale proste i niskobudżetowe akcje zachęcające odbiorców do interakcji o zwiększonym prawdopodobieństwie wirusowania, czyli udostępniania posta, konkursu czy profilu do polubienia dalej. Najczęściej sprawdzającym się rozwiązaniem jest przeprowadzenie pewnego rodzaju konkursu zachęcając użytkowników do polubienia profilu, udostępnienia postu oraz skomentowania go budując tym sposobem wysoki zasięg oglądalności posta i profilu marki. Przykładem regularnego przeprowadzania tego typu konkursów jest niewielka marka Mosquito, która w zamian za udział oferuje bony do realizacji w swoim sklepie, zyskując przy tym 963 udostępniania i 1473 lajków.

Konkursem, w którym również bardzo wiele fanów chce wziąć udział jest stworzenie np. najtańszej stylizacji z produktów danego sklepu. Firmą organizującą tego typu konkursy jest internetowy pasaż Domodi. Wartością dodaną w tego typu działaniu jest nie tylko ilość nazbieranych lajków, komentarzy i udostępnień, ale przede wszystkim wzrost świadomości oferty produktowej danego sklepu, co w przyszłości zwiększa szansę na zakup produktów z danej strony.
Bardzo prozaiczny pomysł to posty mające na celu jedynie wejście w interakcje z użytkownikiem nie będące w żaden sposób powiązane tematycznie z działalnością profilu. Mogą to być posty będące obwieszczeniem nadchodzącego weekendu, przedstawiające zwierzęta w zabawnych sytuacjach lub po prostu znane bądź kontrowersyjne cytaty zmuszające odbiorcę do odpowiedzi.

Zasadniczym elementem strategii współczesnego brandu modowego jest nie tylko zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku, ale także wypracowanie rozpoznawalności marki i zdobycie zaufania wśród odbiorców. Dbałość o swoją nienaganną reputacje jak i usprawnienie dialogu z klientami stanowi olbrzymie wyzwanie. Sprostanie temu zadaniu jest możliwe dzięki wielu kanałom social media, które pozwalają dopasować się do profilu odbiorców.
Artykuł opublikowany przez SOCIALPRESS: Social Media w modzie
Comments